Šta su manipulacija i gaslighting i kako ih prepoznati i nositi se sa njima?
Manipulacija se definiše kao svako ponašanje koje za cilj ima eksploataciju, kontrolu i općenito utjecanje na druge ljude, kako bi se ostvarila lična korist. Definicije variraju u zavisnosti od konteksta, ali se manipulacija općenito smatra neiskrenim i negativnim oblikom socijalnog utjecaja. Manipulacija je visoko povezana sa emocionalnom inteligencijom i predstavlja njenu svojevrsnu mračnu stranu. Posebno kada je u pitanju emocionalna manipulacija, koja podrazumijeva utjecanje na tuđe emocije u vlastitu korist. Postoje određeni psihološki poremećaji koji su često povezani sa manipulativnim ponašanjem (poput antisocijalnog ili graničnog poremećaja ličnosti), no takve tendencije sa javljaju i u opštoj populaciji i ne predstavljaju, same po sebi, psihički poremećaj. Emocionalni manipulatori žele moć nad drugim ljudima, te umjesto uzajamnosti i saradnje kako je slučaj u zdravim odnosima, koriste kontrolu i druge strategije iskorištavanja i viktimizacije. Moguće je da svako ponekad bude u određenoj mjeri manipulativan, ali postoje i oni koji su vrlo konzistentno manipulativni u raznim odnosima i kontekstima.
Kada naiđemo na manipulativno ponašanje od nekoga ko inače nije takav, ukazivanje na činjenicu da smo primijetili oznake manipulacije i razgovor o tome kako se zbog toga osjećamo, može biti dovoljan da riješi problem. Međutim, kod ljudi kojima je manipulacija dio rutine i načina funkcioniranja u međuljudskim odnosima, ova strategija neće dovesti do uspjeha. Oni vjerovatno ne vide ništa pogrešno u tome što rade, te će koristiti iste tehnike kako bi vas pokušali uvjeriti da to nije manipulacija. Često u takvim situacijama rade ono što se naziva gaslighting (izluđivanje). Gaslighting se odnosi na psihološku manipulaciju koja navodi osobu sa sumnja u valjanost svojih misli, osjećaja, percepcije realnosti i sjećanja te može dovesti do zbunjenosti, smanjenog samopoštovanja, smanjene sigurnosti u vlastitu mentalnu i emocionalnu stabilnost te do ovisnosti o onome ko vrši gaslighting. Ovakvo ponašanje je prilično suptilno i često traje duži vremenski period te je moguće u svim tipovima odnosa. U slučaju ovog tipa manipulacije osoba vas pokušava uvjeriti u nešto što je suprotno realnosti, recimo da se situacija, koju ste vi naveli kao problem, nikada nije desila ili da se desila potpuno drugačije. Vaše ponašanje se opisuje kao ludo, pretjerano, previše emocionalno, te sebe pokušavaju pozicionirati kao žrtvu, a vas kao napadača.
Evo nekoliko tehnika koje osobe koriste pri gaslightingu:
Gaslighting, kao i druge vrste manipulacije u interpersonalnim odnosima, temelji se na postojećoj dinamici moći. Dakle, dešava se u odnosima gdje vam je osoba iz nekog razloga važna i ne želite rizikovati da je razljutite. To mogu biti, i često jesu, bliski intimni odnosi, ali i odnosi sa prijateljima, porodicom te odnosi sa nadređenim ili kolegama na radnom mjestu. Gaslighting se dešava kada postoji nepravedna dinamika moći, dakle jedna osoba je mnogo moćnija od druge u tom odnosu, što se često može susresti u odnosima na poslu. Podaci jedne novije ankete ukazuju na to da je 58% ispitanih, u dobi od 18 do 54, iskusilo ono što smatraju gaslightingom na radnom mjestu u toku svog profesionalnog iskustva. Ako vas osoba u poziciji moći navodi da se preispitujete na način koji negativno utječe na vašu karijeru ili uvjerenost u vlastite kompetencije i doživljaje, osjećate se zbunjeno i sumnjate u svoje doživljaje realnosti u određenim situacijama te vam je narušeno samopouzdanje, moguće je da ste žrtva gaslightinga. Još neki primjeri ovog tipa manipulacije su, recimo ako vam nadređeni daje pozitivne povratne informacije, ali priča loše o vama i vašem radu drugima ili ako vas posramljuje pred kolegama i klijentima i ponaša se kao da se to nije dogodilo kada ste sami. Možda vam je nadređeni dao instrukcije kako izvršiti neki zadatak, ali kada to i uradite on je nezadovoljan i uvjerava vas da vam on nije rekao da to napravite na taj način.
Šta uraditi ako ste žrtva gaslightinga?
Pisala: Emina Sinanović